طراحی و مدل‌سازی قطعات جهت پرینت سه بعدی

طراحی و مدل‌سازی سه بعدی به معنای روشی برای تولید و ایجاد اشیا و مدل های سه بعدی می باشد. مدل سازی سه بعدی در ابعاد گرافیک رایانه ای به معنای ایجاد کردن یک مدل ریاضی از سطح هر نوع جسمی می باشد که توسط نرم افزار های طراحی سه بعدی مربوط به حوزه آن به وجود آمده است.

به خروجی حاصل از نرم افزار های طراحی مدل سه بعدی می گویند. به عبارت دیگر مدل سازی سه بعدی به کاربر اجازه می‎دهد پروژه‎های گوناگون خود را قبل از ساخت و تولید و در دنیای واقعی، توسط کامپیوتر ایجاد کنند.

تاریخچه مدل سازی سه بعدی

اولین استفاده از گرافیک رایانه در اوایل دهه ۱۹۶۰ برای اهداف علمی و مهندسی بود و بیان هنری CGI از اواخر دهه ۱۹۶۰ آغاز شد. اولین برنامه تجاری مدل‌سازی جامد (Solid) با نام Syntha Vision در سال ۱۹۶۹ منتشر و دردسترس قرار گرفت. ۲۰ سال طول کشید تا با پیدایش Pro/ENGINEER مهندسان و طراحان توانستند که از NURBS و مدل‌سازی پارامتری استفاده کنند.

انواع مدل سازی سه بعدی

مدل سازی منحنی (Curve Modeling) یکی از انواع مدل سازی سه بعدی می باشد که بر اساس هندسه منحنی ها برای ایجاد هندسه‌های سطحی استفاده می‌شود.

منحنی‌ها توسط معادلات ریاضی هدایت می‌شوند که توسط طراح با استفاده از نقاط کنترل وزنی تحت تأثیر قرار می‌گیرند. یکی از مهم ترین تکنولوژی‌های معروف در مدل سازی منحنی ها تکنولوژی NURBS می‌باشد.

مدل سازی کد محور این حوزه از مدل سازی سه بعدی، یکی از حوزه‌های در حال رشد در صنعت مدل سازی سه بعدی می‌باشد. این نوع مدل‌سازی برای چاپ سه بعدی بسیار ایده آل است زیرا می‌توان از آن برای تولید سازه‌های سه بعدی استفاده کرد که از طریق روش‌های دیگر تولید نمی‌شوند.